More

Czym jest szczęście? Spróbujmy je zdefiniować

Bronisław Gajewski 2023-12-14 Brak komentarzy 4 min. czytania

Szczęście, choć powszechnie pożądane, jest zjawiskiem niezwykle złożonym i wielowymiarowym. Jego rozumienie zmienia się w zależności od perspektywy, w jakiej jest obserwowane – psychologicznej, filozoficznej, kulturowej czy naukowej.

Różne wymiary szczęścia w psychologii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę oznacza być szczęśliwym? Psychologia próbuje rozwikłać tę zagadkę, patrząc na nią z różnych stron. 

Szczęście to coś więcej niż chwilowa radość. To tak, jakbyś miał w sobie taki wewnętrzny barometr, który mierzy, jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia na dłuższą metę. Psycholodzy mówią, że to uczucie nie jest jak skała – nie stoi niewzruszone w jednym miejscu. Wręcz przeciwnie, jest raczej jak rzeka, która płynie i zmienia swój bieg w zależności od różnych wydarzeń w twoim życiu.

A co wpływa na to, jak bardzo czujemy się szczęśliwi? No cóż, to mogą być nasze osobiste przeżycia, jakieś fajne momenty czy sukcesy, które sprawiają, że czujemy się na fali. Ale to też relacje z ludźmi, które nas otaczają – przyjaźnie, miłość, wsparcie. To wszystko składa się na nasze poczucie szczęścia. Więc pamiętaj, że szczęście to nie tylko to, co masz, ale też to, co przeżywasz i z kim dzielisz te chwile.

Filozoficzne podejście do definicji szczęścia

Filozofowie też główkują nad szczęściem i mają na ten temat swoje teorie. Oni nie patrzą na szczęście jak na coś, co przychodzi i odchodzi z każdym dobrym czy złym dniem. Dla nich to coś więcej, coś co się buduje przez całe życie.

Pomyśl o tym jak o podróży, gdzie po drodze odkrywasz, kim naprawdę jesteś i co chcesz robić. To właśnie ta podróż, ta ciągła praca nad sobą, może prowadzić do prawdziwego zadowolenia. Filozofowie mówią, że to właśnie wtedy, gdy osiągniesz wewnętrzną harmonię i będziesz wiedział, co jest dla ciebie ważne, możesz poczuć się szczęśliwy na dobre.

Ale to jeszcze nie wszystko. Bo przecież szczęście można też rozumieć jako coś, co przychodzi nagle, jak fajerwerki na sylwestra – mocne, jasne i szybko znikające. To te chwile, kiedy się śmiejesz do rozpuku albo jesteś po prostu szczęśliwy, bo coś poszło po twojej myśli. Tylko że filozofowie podchodzą do tego trochę inaczej. Dla nich to trwałe szczęście, to coś, co zostaje z tobą na dłużej, to efekt głębokiego zrozumienia siebie i otaczającego cię świata. To jak myślisz, które z tych podejść bardziej do ciebie przemawia?

Kulturowe różnice w postrzeganiu szczęścia

Jak różnie ludzie na świecie rozumieją szczęście? To naprawdę fascynujące, jak kultura, w której dorastamy, wpływa na nasze pojmowanie tego, co nas uszczęśliwia. Weźmy na przykład Zachód – tutaj często myśli się, że to sukcesy, jakie osiągamy sami, czy to w pracy, czy w życiu osobistym, przynoszą nam szczęście. A do tego dochodzi jeszcze posiadanie różnych dóbr materialnych. Jakbyśmy mieli listę rzeczy do zrobienia i każdy odhaczony punkt sprawiał, że czujemy się lepiej.

Spójrzmy też na Wschód. Tam podejście do szczęścia jest zupełnie inne. Tam ludzie często szukają spokoju ducha, harmonii z otoczeniem i równowagi w życiu. To nie tyle chodzi o to, co osiągnęliśmy sami, ile o to, jak żyjemy w zgodzie z samym sobą i światem.

Nasze tradycje i to, w co wierzymy, też mają ogromny wpływ na to, jak definiujemy szczęście. Weźmy na tapetę buddyzm. Tutaj szczęście to coś więcej niż chwilowa radość, to osiągnięcie oświecenia, stan, w którym uwalniamy się od wszelkiego cierpienia. A w chrześcijaństwie? Tu często mówi się o szczęściu jako o spokoju duchowym, o życiu, które jest w zgodzie z moralnymi wartościami, które wyznajemy. Ciekawe, prawda? Jak widać, to co nas uszczęśliwia, może być naprawdę różne, w zależności od tego, skąd pochodzimy i w co wierzymy.

Naukowe badania na temat szczęścia

Co dzieje się w naszym mózgu, gdy czujemy się szczęśliwi? Otóż naukowcy nie próżnują i starają się rozwikłać tę zagadkę. Zajmują się tym eksperci z dziedziny neurobiologii, którzy badają, jak nasz mózg odpowiada na te wszystkie miłe chwile, które przeżywamy. Dzięki nim dowiadujemy się, które substancje chemiczne w naszym mózgu, zwane neuroprzekaźnikami, są odpowiedzialne za uczucie szczęścia. To właśnie te badania pozwalają nam lepiej zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie, gdy jesteśmy szczęśliwi.

Szczęście to także temat, którym interesują się badacze społeczni. Oni też mają swoje metody, żeby zmierzyć, jak często i jak mocno się uśmiechamy. Nie ograniczają się tylko do ankiet, ale sięgają po różne, czasem naprawdę skomplikowane techniki. Dzięki temu mogą oni przyjrzeć się, jak na nasze samopoczucie wpływają różne aspekty życia. Chodzi tu na przykład o to, ile zarabiamy czy jakie mamy relacje z innymi ludźmi. Celem tych badań jest zrozumienie, co sprawia, że w społeczeństwie czujemy się szczęśliwsi.

J
C
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *