More

Jakie są rodzaje szczęścia?

Bronisław Gajewski 2023-12-14 Brak komentarzy 4 min. czytania

Szczęście, jako złożony i wielowymiarowy stan emocjonalny, stanowi przedmiot zainteresowania wielu dyscyplin, od filozofii po psychologię. Jego rozumienie i definicje różnią się w zależności od kontekstu kulturowego, historycznego oraz indywidualnych przekonań.

Definicja i wymiar emocjonalny szczęścia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to tak naprawdę znaczy być szczęśliwym? To pytanie może wydawać się proste, ale odpowiedź na nie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Szczęście to coś bardzo osobistego i każdy z nas może je odczuwać na inny sposób. Mówiąc najprościej, szczęście to taki stan, kiedy czujemy się po prostu dobrze, jesteśmy zadowoleni z tego, co mamy i czujemy się spełnieni.

To uczucie, które wszyscy chcemy doświadczać jak najczęściej, bo sprawia, że życie wydaje się lepsze. Często wiąże się to z osiąganiem tego, co sobie zaplanowaliśmy, z budowaniem dobrych relacji z innymi ludźmi i z poczuciem, że to, co robimy, ma sens. Szczęście to coś więcej niż chwilowa radość, to głębokie przekonanie, że jesteśmy na właściwej drodze i że nasze życie jest pełne wartości.

Szczęście hedonistyczne a eudajmonistyczne

Nie każdy myśli o szczęściu w ten sam sposób, a zrozumienie tych różnic może naprawdę pomóc nam lepiej zrozumieć, co nas motywuje.

Zacznijmy od szczęścia hedonistycznego. To taki rodzaj szczęścia, który jest związany z chwilowymi przyjemnościami. Wyobraź sobie, że jesz swoje ulubione ciasto lub spędzasz czas z przyjaciółmi na imprezie. To właśnie te momenty, kiedy czujemy się dobrze, bo coś miłego dzieje się tu i teraz. Szczęście hedonistyczne jest proste – chodzi o to, żeby cieszyć się życiem, unikać nieprzyjemności i po prostu dobrze się bawić.

Ale jest też inny rodzaj szczęścia, który nazywamy eudajmonistycznym. To coś zupełnie innego. Tutaj nie chodzi tylko o to, żeby się dobrze bawić. Szczęście eudajmonistyczne to takie, które czujemy, kiedy rozwijamy się jako osoby, kiedy osiągamy cele, które są dla nas ważne i kiedy żyjemy zgodnie z tym, co uważamy za wartościowe. To szczęście, które przychodzi z poczucia, że robimy coś ważnego, że rozwijamy nasze talenty i że żyjemy pełnią życia, nie tylko dla przyjemności, ale dla głębszego sensu.

Pamiętaj, że oba te podejścia do szczęścia są ważne i mogą się uzupełniać. Nie chodzi o to, że jedno jest lepsze od drugiego, ale o to, żeby zrozumieć, co dla Ciebie jest ważne i jakie działania sprawiają, że czujesz się naprawdę szczęśliwy. Co myślisz, który rodzaj szczęścia jest dla Ciebie bliższy?

Szczęście w różnych kulturach i tradycjach

W krajach takich jak USA czy w Europie ludzie często myślą o szczęściu jako o czymś, co osiągasz sam. Chodzi o to, żebyś był dumny z tego, co zrobiłeś, z twoich sukcesów. To myślenie w stylu „ja, ja, ja” jest w porządku, bo tak tam po prostu jest.

Ale teraz przenieśmy się na chwilę na Wschód. Tam to już zupełnie inna bajka. W krajach azjatyckich, jak Japonia czy Chiny, szczęście to coś więcej niż tylko twoje osobiste osiągnięcia. Tam ludzie myślą, że szczęście to harmonia, równowaga, no i bardzo ważna jest wspólnota. To znaczy, że twoje szczęście jest też trochę szczęściem innych ludzi, z którymi żyjesz.

Ważne, żeby to rozumieć. Bo jak poznasz te różnice, to lepiej zrozumiesz, dlaczego ludzie w różnych miejscach na świecie mają inne pomysły na to, jak być szczęśliwym. I może nawet sam znajdziesz jakiś nowy sposób na szczęście, kto wie?

Wpływ osobowości na percepcję szczęścia

Dużo zależy od naszej osobowości. To ona kształtuje nasze podejście do życia i wpływa na to, jak odczuwamy szczęście. Jeśli jesteś osobą ekstrawertyczną, która lubi towarzystwo innych, albo ktoś, kto chętnie podejmuje nowe wyzwania i jest otwarty na nowe doświadczenia, to masz większe szanse na to, żeby cieszyć się życiem i łapać każdą chwilę radości.

Psychologia pozytywna to dziedzina, która nie skupia się na problemach, ale na tym, co w życiu jest dobre. Badacze w tej dziedzinie próbują zrozumieć, co sprawia, że czujemy się spełnieni i szczęśliwi. Zajmują się oni nie tylko osobowością, ale też relacjami z innymi ludźmi i różnymi działaniami, które możemy podjąć, żeby poprawić nasze samopoczucie. Więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak być szczęśliwym, psychologia pozytywna może mieć dla Ciebie kilka ciekawych wskazówek.

Praktyki prowadzące do różnych rodzajów szczęścia

Okazuje się, że istnieje cała masa sposobów, żeby poczuć się szczęśliwym. I nie chodzi tu tylko o te chwilowe przyjemności, ale też o coś głębszego, trwalszego.

Zacznijmy od tego, co dzieje się wewnątrz ciebie. Możesz na przykład spróbować mindfulness, czyli takiej pełnej uważności, która pozwala ci być tu i teraz. Albo medytacji, która pomaga uspokoić umysł i dać ci chwilę oddechu od codziennego zgiełku. A co powiesz na rozwijanie siebie, naukę nowych rzeczy, odkrywanie pasji? To wszystko sprawia, że czujesz się spełniony i zadowolony z siebie.

Szczęście możesz znaleźć również na zewnątrz. Rusz się, zacznij ćwiczyć, poruszaj ciałem – to niesamowite, jak bardzo aktywność fizyczna potrafi poprawić nastrój. A może angażowanie się w życie społeczności, pomaganie innym? To daje poczucie, że naprawdę coś znaczysz. I nie zapominaj o relacjach z ludźmi – przyjaźnie, miłość, bliskość z innymi to prawdziwe skarby, które mogą sprawić, że każdy dzień będzie lepszy.

Pamiętaj, że szczęście to nie tylko chwila radości, ale też głębokie poczucie, że wszystko jest, jak być powinno. Więc co wybierasz dzisiaj, żeby poczuć się szczęśliwym?

J
C
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *